Minik Dostlarımız
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Minik Dostlarımız

!..!!..!!..****** Ölmedi Hepimizin Yüreğinde Yaşıyor..!!..!!..!

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:

3 posters
YazarMesaj
Pit10
мιηιккє∂ι¢ιк●
мιηιккє∂ι¢ιк●
Pit10

Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Empty
MesajKonu: Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:   Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Icon_minitimePaz Kas. 25, 2007 10:21 am

Köpekler etobur hayvanlardır. Ağız ve diş yapısına bakıldığında et bazlı besin maddelerini tüketmeye uygun olduğunu görülür. Bağırsak kısadır ve et ile et bazlı proteinleri sindirmeye uygundur. Bu nedenle köpek mamaları hayvansal protein ve yağlardan oluşur. Buna ilave olarak karbonhidrat, lif, vitamin ve mineraller ilave edilir.
Köpeklerin değişik yaşlardaki gereksinimleri farklıdır. Yavrular ilk birkaç ayda insanların 14 yılda geliştiği kadar gelişir. Büyüme ve gelişme çağında olan yavruların enerji ve protein bakımından zengin ve dengeli gıdalara ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların karşılanması için uzman veteriner hekimin önerdiği bir beslenme programı uygulamak gerekir. Bu dönemde uygulanan doğru bir beslenme şekli,köpeğinizin gençlik ve yaşlılıkta sağlıklı olmasına katkıda bulunacaktır.
Ayrıca yetişkin,yaşlı,gebe ve dönemindeki köpekleriniz için de doğru beslenme programları uygulanmalıdır. Özel durumlarda veteriner hekiminizin tavsiye edeceği ek ürünler de kullanabilirsiniz.
Köpeklerde ırk,cinsiyet,metabolizma hızı,ve aktivite beslenme programını etkileyen faktörlerdir. Bazı köpeklerin (tüy parlaklığı,tüy dökümü,bazı hastalıklar...v.b.) gibi özel gereksinimleri için hazırlanmış ürünler veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılabilir.

Beslenme Maddeleri ve Önemi

Protein(%)-------------------------------------adele,hayatta kalım,büyüme ve gelişme

Yağ(%)----------------------------------------- enerji,tüyler

Lif(%)------------------------------------------mide barsak geçişini düzenler

Kül(%)-----------------------------------------mineraller

Nem(%)----------------------------------------su dengesi ve atık ürünlerin atılması

Vitamin A(IU/kg)----------------------------görme,büyüme,deri

Vitamin D3(IU/kg)---------------------------büyüme,kemikler,Ca ve P metabolizması

Vitamin E(IU/kg)-----------------------------hücre korunması ve yenilenmesi

Vitamin C(IU/kg)-----------------------------hücre ve doku onarımı,vücut direnci

Kalsiyum(%)----------------------------------kemikler,dişler,sinirsel iletim

Fosfor(%)--------------------------------------enerji iletisi,kemikler

Potasyum(%)----------------------------------adele işlevi,su dengesi

Demir(%)--------------------------------------kas hücreleri,oksijen taşiyan proteinler

Çinko(%)--------------------------------------yara iyileşmesi,protein sentezi

Yukarıda belirtilen maddelerin dışında sağlıklı yaşam için gerekli pek çok madde bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen maddeler sağlıklı bir beslenme için gerekli olan ana besin maddeleridir ve genel bilgi olarak sunulmuştur. Köpeğinizi beslerken VETERİNER HEKİMİNİZİN tavsiyelerine uymanız en doğru olandır.
adsız
яєѕιм є∂ιтσяυ
яєѕιм є∂ιтσяυ
adsız

MesajKonu: Geri: Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:   Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Icon_minitimeÇarş. Kas. 28, 2007 2:19 am

teşekkürler melis
Admin
мιηιктανѕαη●
мιηιктανѕαη●
Admin

MesajKonu: Geri: Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:   Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Icon_minitimeÇarş. Kas. 28, 2007 7:51 am

melis benim (:

ama cnm burası yapılan imza avatar vb. bölümüydü yh Sad :s
https://kucukdostum.yetkin-forum.com
adsız
яєѕιм є∂ιтσяυ
яєѕιм є∂ιтσяυ
adsız

MesajKonu: Geri: Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:   Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Icon_minitimePerş. Kas. 29, 2007 2:43 am

Admin demiş ki:
melis benim (:

ama cnm burası yapılan imza avatar vb. bölümüydü yh Sad :s
ya ben sen sandım çok özür dilerim adını net görmedim heralde melis konuyu taşıyabilirsin melis.....ya da piton ikinizden biri taşıyabilir......
Admin
мιηιктανѕαη●
мιηιктανѕαη●
Admin

MesajKonu: Geri: Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:   Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (: Icon_minitimePerş. Kas. 29, 2007 10:45 pm

melis melis melis melis Very Happy Very Happy :)ben taşıyorum...
https://kucukdostum.yetkin-forum.com

Köpeklerin iyi beslenebilmesi İÇİN.. (:
1 sayfadaki 1 sayfası